Skip to content

513-517 E 32nd StPaterson, NJ 07504

Commercial

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 31, 2018

Property Information

Block8709
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 F 2G
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage3,550
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,000
28%
Improvement Value:$190,200
72%
Total Assessment$264,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,461+3.9%
2024$12,954+9.5%
2023$11,826+7.2%
2022$11,030+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft3,550DeedBook 3395, Page 201