Skip to content

520-522 E 33rd StPaterson, NJ 07504

Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jan 23, 2007

Property Information

Block8805
Lot6

Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,800
86%
Improvement Value:$5,800
14%
Total Assessment$40,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,069+3.9%
2024$1,991+9.5%
2023$1,817+7.2%
2022$1,695+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

To:

DeedBook 1387, Page 1

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook H103, Page 248