Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
842-844 Market StPaterson, NJ 07513
Last Sale Date
Aug 12, 1976
Property Information
Block8811
Lot2
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage---
Acreage0.11
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$50,000
87%
Improvement Value:$7,800
13%
Total Assessment$57,800
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $2,945 | +3.9% |
| 2024 | $2,834 | +9.5% |
| 2023 | $2,587 | +7.2% |
| 2022 | $2,413 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.