Skip to content

245-247 22nd AvePaterson, NJ 07513

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 9, 2002

Property Information

Block8814
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,328
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,100
30%
Improvement Value:$146,500
70%
Total Assessment$210,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,513+3.9%
2024$12,042+9.5%
2023$10,993+7.2%
2022$10,254+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft2,328DeedBook 415, Page 276