Skip to content

638-640 E 31st StPaterson, NJ 07513

Last Sale Date
Sep 28, 2016

Property Information

Block8815
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage1,950
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,100
20%
Improvement Value:$262,900
80%
Total Assessment$327,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,661+3.9%
2024$16,033+9.5%
2023$14,637+7.2%
2022$13,652+6.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2617, Page 92Recorded4/22/2015