Skip to content

61-63 Trenton AvePaterson, NJ 07513

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Jul 14, 2010

Property Information

Block8816
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 3G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,964
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
25%
Improvement Value:$163,100
75%
Total Assessment$218,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,112+3.9%
2024$10,693+9.5%
2023$9,762+7.2%
2022$9,106+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,964DeedBook 1951, Page 224