Skip to content

31-33 Trenton AvePaterson, NJ 07513

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Jul 26, 2004

Property Information

Block8816
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,064
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
19%
Improvement Value:$240,700
81%
Total Assessment$295,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,066+3.9%
2024$14,498+9.5%
2023$13,236+7.2%
2022$12,345+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft3,064DeedBook 852, Page 224