Skip to content

760-762 Market StPaterson, NJ 07513

Last Sale Date
Dec 17, 2013

Property Information

Block8818
Lot3

Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,100
77%
Improvement Value:$19,100
23%
Total Assessment$83,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,239+3.9%
2024$4,079+9.5%
2023$3,724+7.2%
2022$3,474+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$622,000

To:

DeedBook 2416, Page 113

Property Sale

Sale
$622,000
DeedBook D1094, Page 44