Skip to content

570-572 21st AvePaterson, NJ 07513

Commercial

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 11, 2024

Property Information

Block8819
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F 2G O1B
Dwellings---
ZoningB-1
Sq Footage6,058
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,400
23%
Improvement Value:$236,500
77%
Total Assessment$306,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,420+3.9%
2024$16,763+9.5%
2023$15,303+7.2%
2022$14,274+5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$532,000
DeedBook D1293, Page 107