Skip to content

975-977 E 24th StPaterson, NJ 07513

Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 11, 2021

Property Information

Block8906
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1.7F 3G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,119
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,300
29%
Improvement Value:$125,600
71%
Total Assessment$176,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,013+3.9%
2024$8,673+9.5%
2023$7,918+7.2%
2022$7,386+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,119DeedBook 4120, Page 8

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook D1160, Page 94