Skip to content

939-941 E 26th StPaterson, NJ 07513

Last Sale Price
$778,000
Last Sale Date
May 6, 2025

Property Information

Block8908
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2.7F 2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,050
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,900
20%
Improvement Value:$229,700
80%
Total Assessment$287,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,653+3.9%
2024$14,101+9.5%
2023$12,873+7.2%
2022$12,007+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$778,000

To:

Sq Ft3,050DeedBook 4937, Page 209

Property Sale

Sale
$425,000

To:

DeedBook 4815, Page 106Recorded12/10/2024