Skip to content

1002-1004 E 25th StPaterson, NJ 07513

Last Sale Price
$75,750
Last Sale Date
Aug 26, 2014

Property Information

Block8913
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
32%
Improvement Value:$123,300
68%
Total Assessment$181,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,237+3.9%
2024$8,889+9.5%
2023$8,115+7.2%
2022$7,569+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$757,500

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 2514, Page 132Recorded8/28/2014

Property Sale

Sale
$171,500

From:

To:

DeedBook 2333, Page 291Recorded7/3/2013