Skip to content

558-560 Market StPaterson, NJ 07513

Last Sale Price
$146,900
Last Sale Date
Jul 20, 2010

Property Information

Block9001
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,363
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$82,700
26%
Improvement Value:$235,200
74%
Total Assessment$317,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,197+3.9%
2024$15,587+9.5%
2023$14,229+7.2%
2022$13,272+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$146,900

To:

Sq Ft3,363DeedBook 1972, Page 139

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook D1125, Page 151