Skip to content

125 Jasper StPaterson, NJ 07522

Built 1940

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jan 12, 2016

Property Information

Block909
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,820
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,400
19%
Improvement Value:$189,300
81%
Total Assessment$233,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,907+3.9%
2024$11,458+9.5%
2023$10,460+7.2%
2022$9,757+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,820DeedBook 2780, Page 69

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook D2272, Page 60

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook D2147, Page 67

Property Sale

Sale
$309,000
DeedBook D1189, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1940