Skip to content

124 Redwood AvePaterson, NJ 07522

Built 1940

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jun 22, 2022

Property Information

Block909
Lot43
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,200
31%
Improvement Value:$93,200
69%
Total Assessment$135,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,899+3.9%
2024$6,639+9.5%
2023$6,061+7.2%
2022$5,653+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,176DeedBook 4395, Page 256

Property Sale

Sale
$147,000

From:

To:

DeedBook 3081, Page 236Recorded6/23/2017

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook D727, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1940