Skip to content

203-205 Kearney StPaterson, NJ 07522

Built 1940

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Mar 24, 2017

Property Information

Block910
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,714
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,800
17%
Improvement Value:$223,100
83%
Total Assessment$269,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,751+3.9%
2024$13,233+9.5%
2023$12,081+7.2%
2022$11,268+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

DeedBook 3030, Page 69Recorded4/7/2017

Property Built

Built

Year Built: 1940