Skip to content

105-111 Marion St(Block 912 Lot 15.02)Paterson, NJ 07522

Last Sale Price
$658,352
Last Sale Date
Nov 16, 2020

Property Information

Block912
Lot15.02
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionUNIT 2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage739
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
41%
Improvement Value:$43,200
59%
Total Assessment$73,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,730+3.9%
2024$3,589+9.5%
2023$3,276+7.2%
2022$3,056+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$658,352

To:

Sq Ft739DeedBook 3928, Page 141