Skip to content

105-111 Marion St(Block 912 Lot 15.09)Paterson, NJ 07522

Last Sale Price
$658,352
Last Sale Date
Nov 16, 2020

Property Information

Block912
Lot15.09
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionUNIT 9
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage917
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
33%
Improvement Value:$60,900
67%
Total Assessment$90,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,631+3.9%
2024$4,457+9.5%
2023$4,069+7.2%
2022$3,795+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$658,352

To:

Sq Ft917DeedBook 3928, Page 141