Skip to content

98-100 Kearney StPaterson, NJ 07522

Built 2016

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Apr 24, 2018

Property Information

Block912
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionNEW 2 FAM
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,264
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$52,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,665+3.9%
2024$2,564+9.5%
2023$2,341+7.2%
2022$2,184+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

DeedBook 3298, Page 131Recorded5/1/2018

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

DeedBook 2592, Page 71Recorded2/23/2015

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook D2007, Page 101

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook D1268, Page 46