Skip to content

476-480 Union AvePaterson, NJ 07522

Commercial

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Apr 6, 2018

Property Information

Block913
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 S
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage1,316
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,300
49%
Improvement Value:$188,700
51%
Total Assessment$370,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,852+3.9%
2024$18,141+9.5%
2023$16,561-27.4%
2022$22,816+8.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Sq Ft1,316DeedBook 3288, Page 177