Skip to content

425 Totowa AvePaterson, NJ 07502

Commercial

Last Sale Price
$146,000
Last Sale Date
Oct 23, 2002

Property Information

Block915
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 S 4G
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage3,272
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,600
17%
Improvement Value:$227,200
83%
Total Assessment$273,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,950+3.9%
2024$13,424+9.5%
2023$12,255+7.2%
2022$11,431+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$146,000

To:

Sq Ft3,272DeedBook 504, Page 125