Skip to content

40 Sheridan AvePaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Sep 26, 2007

Property Information

Block917
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,900
28%
Improvement Value:$102,300
72%
Total Assessment$142,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,245+3.9%
2024$6,972+9.5%
2023$6,365+7.2%
2022$5,937+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,272DeedBook 1510, Page 261

Property Sale

Sale
$254,000
DeedBook D998, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1940