Skip to content

21-23 Sherman AvePaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Jan 4, 1979

Property Information

Block922
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 1G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,772
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,300
32%
Improvement Value:$121,400
68%
Total Assessment$177,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,054+3.9%
2024$8,713+9.5%
2023$7,954+7.2%
2022$7,419+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000

To:

Sq Ft1,772DeedBook 103, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1940