Skip to content

14 Matthew RdWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$447,500
Last Sale Date
Jun 15, 2018

Property Information

Block1012
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE D
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,636
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
25%
Improvement Value:$183,300
75%
Total Assessment$243,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,467+4.0%
2024$13,912+1.2%
2023$13,742+0.4%
2022$13,681+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$447,500

To:

Sq Ft2,636DeedBook 3343, Page 79

Property Sale

Sale
$379,900
DeedBook 308, Page 92

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook K 161, Page 338

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook M 125, Page 81

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook Q 118, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1987