Skip to content

104 Hobson AveWayne, NJ 07470

Built 1945

Last Sale Date
Jul 11, 2013

Property Information

Block108
Lot5

ZoningR-B
Sq Footage1,144
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$37,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2015$4,196+1.7%
2014$4,124+3.8%
2013$3,972+3.8%
2012$3,825+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 1587, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1945