Skip to content

18 Danielle DrWayne, NJ 07470

Built 1999

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
Oct 15, 2025

Property Information

Block1105
Lot29.04
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,536
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,600
41%
Improvement Value:$213,600
59%
Total Assessment$363,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,596+4.0%
2024$20,768+1.2%
2023$20,514+0.4%
2022$20,423+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,300,000

To:

Sq Ft3,536DeedBook 4985, Page 220

Property Sale

Sale
$648,000

To:

Sq Ft3,536DeedBook 3225, Page 50

Property Sale

Sale
$489,000

To:

DeedBook A 161, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$525,000

To:

DeedBook C 155, Page 321