Skip to content

2 Holmes LaneWayne, NJ 07470

Built 2000

Last Sale Price
$439,000
Last Sale Date
Feb 15, 2000

Property Information

Block1109
Lot46.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,964
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,600
34%
Improvement Value:$201,000
66%
Total Assessment$305,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,171+4.0%
2024$17,474+1.2%
2023$17,260+0.4%
2022$17,184+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$439,000

To:

Sq Ft2,964DeedBook 165, Page 300

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook F 162, Page 325