Skip to content

38 Darlington DrWayne, NJ 07470

Built 1967

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block1113
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,604
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,100
43%
Improvement Value:$160,500
57%
Total Assessment$281,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,744+4.0%
2024$16,102+1.2%
2023$15,905+0.4%
2022$15,834+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1967