Skip to content

74 Darlington DrWayne, NJ 07470

Built 1967

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Feb 22, 2011

Property Information

Block1113
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,331
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,500
39%
Improvement Value:$200,300
61%
Total Assessment$325,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,372+4.0%
2024$18,629+1.2%
2023$18,401+0.4%
2022$18,320+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000

To:

Sq Ft3,331DeedBook 2030, Page 159

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook T 160, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1967