Skip to content

55 Larkspur RdWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Dec 12, 2008

Property Information

Block1113
Lot42
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,972
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,200
52%
Improvement Value:$114,500
48%
Total Assessment$238,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,193+4.0%
2024$13,649+1.2%
2023$13,482+0.4%
2022$13,422+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft1,972DeedBook 1711, Page 254

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook U 114, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1962