Skip to content

42 Normandy DrWayne, NJ 07470

Built 1962

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 9, 1996

Property Information

Block1113
Lot47
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,338
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
37%
Improvement Value:$209,900
63%
Total Assessment$330,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,675+4.0%
2024$18,921+1.2%
2023$18,689+0.4%
2022$18,607+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft3,338DeedBook 146, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1962