Skip to content

70 Normandy DrWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 30, 2019

Property Information

Block1113
Lot54
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,513
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$123,600
60%
Improvement Value:$82,200
40%
Total Assessment$205,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,237+4.0%
2024$11,768+1.2%
2023$11,624+0.4%
2022$11,572+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,513DeedBook 2652, Page 268Recorded7/7/2015

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook U 120, Page 565

Property Built

Built

Year Built: 1964