Skip to content

120 Weinmanns BlvdWayne, NJ 07470

Built 1923

Last Sale Price
$76,000
Last Sale Date
Oct 29, 1992

Property Information

Block1200
Lot32
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
Description---
Dwellings2
ZoningR-B
Sq Footage1,953
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,100
50%
Improvement Value:$86,400
50%
Total Assessment$173,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,316+4.0%
2024$9,921+1.2%
2023$9,799+0.4%
2022$9,756+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$76,000

To:

Sq Ft1,953DeedBook 132, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1923