Skip to content

25 Tosch AveWayne, NJ 07470

Built 1932

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2021

Property Information

Block1200
Lot37
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class46
DescriptionCOLONIAL
Dwellings2
ZoningR-B
Sq Footage1,712
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$103,300
56%
Improvement Value:$82,400
44%
Total Assessment$185,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,042+4.0%
2024$10,618+1.2%
2023$10,488+0.4%
2022$10,442+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$379,000
DeedBook 770, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1932