Skip to content

17 Frederick CourtWayne, NJ 07470

Built 1992

Last Sale Price
$1,165,000
Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block1202
Lot39.02
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionTUDOR
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage4,135
Acreage0.63

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,100
34%
Improvement Value:$261,800
66%
Total Assessment$395,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,540+8.4%
2024$21,711+1.2%
2023$21,445+0.4%
2022$21,351-8.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,165,000

To:

Sq Ft4,135DeedBook 4543, Page 124

Property Sale

Sale
$458,800
DeedBook Z 152, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1992