Skip to content

57 Oakley WayWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Nov 13, 2006

Property Information

Block1205
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,662
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,500
57%
Improvement Value:$80,300
43%
Total Assessment$186,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,107+4.0%
2024$10,681+1.2%
2023$10,550+0.4%
2022$10,504+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$480,000

To:

Sq Ft1,662DeedBook 1343, Page 111

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook U 130, Page 448

Property Built

Built

Year Built: 1953