Skip to content

21 Oakley WayWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$412,000
Last Sale Date
Dec 22, 2020

Property Information

Block1206
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,382
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$105,600
64%
Improvement Value:$59,300
36%
Total Assessment$164,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,805+4.0%
2024$9,429+1.2%
2023$9,314+0.4%
2022$9,272+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$412,000

To:

Sq Ft1,382DeedBook 3953, Page 29

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,382DeedBook 3430, Page 100Recorded10/17/2018

Property Built

Built

Year Built: 1953