Skip to content

91 Nellis DrWayne, NJ 07470

Built 1989

Last Sale Price
$333,000
Last Sale Date
Dec 11, 1996

Property Information

Block1301
Lot8.02
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCONTEMPORARY
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,121
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,400
36%
Improvement Value:$215,500
64%
Total Assessment$336,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,032+4.0%
2024$19,264+1.2%
2023$19,028+0.4%
2022$18,944+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$333,000

To:

Sq Ft3,121DeedBook 148, Page 281

Property Sale

Sale
$462,500
DeedBook P 125, Page 564

Property Built

Built

Year Built: 1989

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook X 120, Page 398