Skip to content

33 Tall Oaks DrWayne, NJ 07470

Built 1964

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Dec 1, 2016

Property Information

Block1303
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,260
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,000
41%
Improvement Value:$170,600
59%
Total Assessment$291,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,339+4.0%
2024$16,674+1.2%
2023$16,470+0.4%
2022$16,397+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

To:

Sq Ft3,260DeedBook 2986, Page 243

Property Sale

Sale
$652,500

From:

To:

Sq Ft3,260DeedBook 2986, Page 226Recorded1/27/2017

Property Sale

Sale
$652,500

From:

To:

Sq Ft3,260DeedBook 2910, Page 285Recorded10/5/2016

Property Sale

Sale
$689,900
DeedBook 1979, Page 17

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook Z 130, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1964