Skip to content

60 Laurel DrWayne, NJ 07470

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 1992

Property Information

Block1309
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionLIFE RIGHTS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage806
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$97,900
72%
Improvement Value:$37,700
28%
Total Assessment$135,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,063+4.0%
2024$7,754+1.2%
2023$7,659+0.4%
2022$7,625+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900