Skip to content

84 Seminole AveWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Aug 11, 2016

Property Information

Block1314
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,969
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,800
54%
Improvement Value:$105,800
46%
Total Assessment$228,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,593+4.0%
2024$13,071+1.2%
2023$12,911+0.4%
2022$12,854+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$505,000

To:

Sq Ft1,969DeedBook 2886, Page 1

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,969DeedBook 2504, Page 59Recorded8/6/2014

Property Built

Built

Year Built: 1959