Skip to content

58 Huron AveWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Sep 1, 2004

Property Information

Block1315
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,996
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,600
58%
Improvement Value:$90,900
42%
Total Assessment$216,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,873+4.0%
2024$12,379+1.2%
2023$12,228+0.4%
2022$12,174+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft1,996DeedBook 837, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1957