Skip to content

47 Huron AveWayne, NJ 07470

Built 1958

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Jul 18, 2024

Property Information

Block1317
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,969
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,900
56%
Improvement Value:$90,200
44%
Total Assessment$206,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,255+4.0%
2024$11,785+3.5%
2023$11,391+0.5%
2022$11,339+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$680,000

To:

Sq Ft1,969DeedBook 4743, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1958