Skip to content

5 Cayuga TrailWayne, NJ 07470

Built 1935

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jul 17, 2024

Property Information

Block1319
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,604
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,600
55%
Improvement Value:$77,600
45%
Total Assessment$171,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,180+4.0%
2024$9,789+1.2%
2023$9,669+0.4%
2022$9,627+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,604DeedBook 3793, Page 62Recorded5/4/2020

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 2242, Page 108

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 238, Page 289

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook G 125, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 1935