Skip to content

3 Fox Hollow CtWayne, NJ 07470

Built 1991

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Apr 3, 1991

Property Information

Block1400
Lot9.01
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,678
Acreage0.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,400
45%
Improvement Value:$167,700
55%
Total Assessment$305,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,141+4.0%
2024$17,446+1.2%
2023$17,232+0.4%
2022$17,156+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft2,678DeedBook 128, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1991