Skip to content

6 Fox Hollow CtWayne, NJ 07470

Built 1993

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Apr 18, 1990

Property Information

Block1400
Lot9.02
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,269
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,900
38%
Improvement Value:$212,100
62%
Total Assessment$342,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,335+4.0%
2024$19,556+1.2%
2023$19,316+0.4%
2022$19,231+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1993

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft3,269DeedBook 126, Page 273