Skip to content

15 De Hart CourtWayne, NJ 07470

Built 2015

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2024

Property Information

Block1410
Lot12.06
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,248
Acreage0.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,300
31%
Improvement Value:$282,800
69%
Total Assessment$410,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,385+4.0%
2024$23,450+1.2%
2023$23,162+0.4%
2022$23,060+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$749,000

To:

Sq Ft4,248DeedBook 2684, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook 2067, Page 179