Skip to content

126 Newark Pompton TpkeWayne, NJ 07470

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jul 5, 2022

Property Information

Block1413
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map PageEX

Building Details

Building Class---
DescriptionVFW POST 1931
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage5,028
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,300
88%
Improvement Value:$10,000
12%
Total Assessment$85,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,072+4.0%
2024$4,877+1.1%
2023$4,823
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft5,028DeedBook 4367, Page 161