Skip to content

165 Ford StWayne, NJ 07470

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 18, 2024

Property Information

Block1503
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,008
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,400
41%
Improvement Value:$75,300
59%
Total Assessment$128,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,653+4.0%
2024$7,359+1.2%
2023$7,269+0.4%
2022$7,237+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900