Skip to content

128 Margaret StWayne, NJ 07470

Built 1925

Last Sale Price
$199,900
Last Sale Date
Nov 27, 2002

Property Information

Block1534
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,300
49%
Improvement Value:$50,100
51%
Total Assessment$97,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,791+4.0%
2024$5,569+1.2%
2023$5,501+0.4%
2022$5,477+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$199,900

To:

Sq Ft972DeedBook 523, Page 4

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook G 119, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1925